Smultopping:
1 1/2 dl riven kokos
1 1/2 dl mandelmjöl
1 dl hel mandel
5 medjooldadlar, urkärnade
1 msk kallpressad kokosolja, smält
2 krm malen kardemumma
1 krm äkta vaniljpulver (valfritt)
1 krm flingsalt
Fyllning:
1/2 liter jordgubbar
2 rabarberstjälkar
1 msk kallpressad kokosolja, smält
Till servering:
Färsk mynta
Kokosgrädde
Värm ugnen till 100 grader. Snoppa och skiva de jordgubbar som (förhoppningsvis) finns kvar. Ansa rabarbern och skär i tunna skivor. Blanda runt i en ugnsform tillsammans med oljan.
Mixa alla ingredienser till smultoppingen till ett smul i matberedaren eller din high speed blender. Det är extra gott om du har kvar lite större mandelbitar, så lägg gärna i de hela mandlarna sist och pulsa några gånger. Smaka gärna av smulet också, lika bra!
Fördela smulet över ugnsformen, och ställ in i mitten av ugnen. Baka i 60-70 minuter, tills smulet fått en lätt gyllene färg och fyllningen mjuknat – och allt doftar alldeles underbart.
Toppa pajen med färsk mynta och servera eventuellt med vispad kokosgrädde. Vill du inte det så äter du den bara som den är!