Svepet – passiv agressivitet, Coppola och funktionsmedicin – Food Pharmacy

Food Pharmacy, Svepet

Post image

Svepet – passiv agressivitet, Coppola och funktionsmedicin

Äntligen torsdag! Det finns så mycket att gilla med den här dagen. Att det bara är en dag kvar till fredag. Att vi äter gemensam lunch på kontoret. Att vi ska träffa en gammal vän och äta middag i kväll. Och, inte minst, att vi sammanfattar veckan som gick här på bloggen!

Hon har gjort det igen. Helena, alltså. Den här veckan handlar det om hur vi kan använda klokskapen som funktionsmedicinen bidrar med även i andra delar av våra liv. Kanske genom att oftare ställa frågan: Varför? In och läs här.

Vi fortsätter raskt över till vår meditationsguru April. Den här veckan handlar det om passiv aggressivitet. Alla som någon gång har varit passivt aggressiva räcker upp en hand? Nä förlåt, du behöver förstås inte räcka upp handen. Men vi inbillar oss att det inte bara är vi som någon gång kvävt vad vi egentligen tycker och känner? Här kan du ta del av Aprils artikel och en praktisk övning om hur du kan komma runt problemet.

Efter succéer som “Lost in Translation” och “Marie Antoinette” debuterar Sofia Coppola nu som regissör av FP:s nya projekt “kortfilmer till medlemssidorna”. Eller så här, i väntan på att hon ska göra det så har vi tagit saken i våra egna händer och regisserat dem själva. Varje onsdag ses vi sålunda nykammade i Linas lägenhet och visar hur man får i barnen broccoli, lagar våra favoritsmoothies och svarar på frågor. Lite kommer att synas här på bloggen också förstås, men det primära syftet är våra medlemmar! Så, du som redan är medlem – håll utkik! Och, du som inte hunnit bli medlem än – få tummen ur och bli det här.


Jo förresten, vi måste ju tipsa dig som inte lyssnat på förra veckans poddintervju med vår socialminister Lena Hallenberg att lyssna här bums. Tack för all underbar feed back på avsnittet – det ger oss luft under vingarna och mod och pepp att fortsätta kämpa för vår folkhälsa!

Okej, nu får någon snart sätta munkavel på oss men måste bara påminna om vår vinprovning som vi ska ha på självaste Alla Hjärtans Dag. Du vet Lohas Vinedos – rödvinet som siktar på att bli världens mest hållbara vin och som vi är ambassadörer för och försöker hjälpa att komma in på Systembolagets stående sortiment (vi berättar mer om det här)? Vill du haka på en väldigt kul digital vinprovning så köp hem en flaska här och tacka ja till vinprovningen här. Och missa för för guds skull inte tävlingen som vi drar igång på vår Instagram nu i eftermiddag! Avslutar med att påminna om att vi inte vill uppmuntra folk till att börja dricka eller dricka mer vin, utan bara att byta ut det vin du redan dricker mot ett hållbart vin! Samt att detta är reklam för Lohas Vinedos. Samt att Mia fortfarande inte har någon dejt på Alla Hjärtans Dag.

Vad tror du, är detta en 1) väldigt hård blomma, eller 2) en ånginsats?

Och sist men inte minst så måste vi ju passa på att tipsa om att det just nu är utförsäljning på bloggen … Bakgrunden är att vi ska flytta hela vårt lager och göra mer plats för höga upphop och handvolter på kontoret (ekonomi-Maria är gammal elitgymnast), därav utförsäljningen. Anger du koden ”februari” när du handlar så får du 10% i shopen under februari på allt utom presentkorten och bokpaketet. Som vår fina ånginstats på bilden ovan, till exempel. Du anar inte vad ofta vi har börjat ånga sedan den kom i vår ägo. Stör oss ändå på marginalen att vi inte väntade in rabatten innan vi slog till.

Dela

0

Tillagd i varukorgen

Du har inga produkter i varukorgen.