Snart är det jul, och vi behöver er hjälp! – Food Pharmacy

Frisk mat

Post image

Snart är det jul, och vi behöver er hjälp!

Hösten har flugit förbi och snart är julhelgerna här. Vi som många andra utvärderar året som gått och planerar för det kommande. Trots ett väldigt speciellt år som inte lämnat någon opåverkad så har föreningens arbete gjort stora framsteg. Vårt nu stora nätverk av systerinitiativ, myndigheter och företag gör oss stolta. Vi bygger äntligen det digitala community för alla de som arbetar med offentlig mat som vi har drömt om. Och vår allra första rapport – Frisk Mat Rapporten – har levererats till alla Sveriges 440 kostchefer.

2021 ser också ut att bjuda på fortsatt stora möjligheter att driva föreningens vision om en bättre folkhälsa. I början av året kommer vi kunna börja testa vårt community tillsammans med pilotanvändare. Vi ska ordna seminarium i Riksdagen i april och till hösten hoppas vi kunna ge oss ut på turné för att presentera friskmat.se för storköks-Sverige (om nu Covid-19 bestämmer sig för att kuvas av kommande vaccin).

Vi har dock en stor utmaning. Finansieringen. Vi har de senaste två åren kunnat driva föreningens arbete vidare mycket tack vare det stöd vi får från Jonas and Christina af Jochnick Foundation. Men de pengarna är inte oändliga och nu behöver föreningen hitta fler sponsorer. Året som gått har varit tufft för många, och många av de sponsorer vi trott varit på väg har varit tvungna att dra in och banta sitt stöd till ideella organisationer.

Vi vill därför vända oss till alla er där ute för hjälp.

Vi vet att ni är många som liksom oss brinner för att maten i den offentliga sektorn ska smaka ännu bättre och vara ännu mer näringsrik. Vi är också övertygade om att många av er har både idéer och kontakter som kan leda till att vi får kontakt med företag och organisationer som kanske är intresserade av att stötta föreningen ekonomiskt, genom vårt framtagna program för företagsvänner. Om ni vill dela med er av tankar och idéer skulle vi bli väldigt glada – kontakta oss på info@friskmat.se!

Tänk gärna på oss också när ni handlar era julgåvor. Kanske kan en gåva som bidrar till arbete för vår gemensamma folkhälsa kännas extra bra i år, ett år när vi fått lära oss att vad vi äter också kan påverka individens förutsättningar vid en pandemi. 

Med hopp om att ni alla får en fridfull jul och stort tack för ert stöd!

Anna Lindelöw Mannheimer,
Styrelseordförande

—————————————

Vill du hjälpa föreningen med en julgåva?

Swisha valfritt belopp till 123 511 7387 och skriv ditt namn och e-mailadress i meddelanderaden så får du en gåvo-pdf i retur.

TACK!

Dela

0

Tillagd i varukorgen

Du har inga produkter i varukorgen.