Publicerat: 2022-01-27
Orden kom till mig när jag hade praktiserat tacksamhet regelbundet i några månader. Det var inget särskilt som hade förändrats i mitt liv, men allt kändes annorlunda, för jag hade tagit på mig nya glasögon. Tacksamhetsglasögonen. Jag valde att fokusera på allt som faktiskt fungerade i mitt liv istället för att låta mitt negativitets-bias få ta över för mycket.
Jag höll en workshop på temat tacksamhet häromdagen och blev själv påmind om vilket otroligt kraftfullt verktyg det är för ett härligare liv. För jag har själv börjat ta min tacksamhet för given, som om den bara ska finnas där, automatiskt. Men det är ju tyvärr inte så det funkar. Vi har alla ett negativitets-bias, en tendens att söka efter problem och faror i alla situationer, istället för att fokusera på allt det som faktiskt funkar. Det var otroligt bra att ha på stäppen, när vi behövde det för att hålla oss, och vår stam, vid liv.
De flesta av oss utsätts inte längre dagligen för livsfara och har faktiskt en ganska trygg tillvaro, där vi skulle kunna slappna av mer och njuta av våra liv. Men för att komma dit behöver vi bygga om några nervbanor i våra egna hjärnor, för att aktivt välja vad vi vill att våra hjärnor ska uppmärksamma. För mig är tacksamhet ett av de mest kraftfulla verktygen för att göra just den omprogrammeringen, men det kräver lite disciplin från mitt håll, inte bara en allmän intention att ”vara mer tacksam”.
Med en daglig tacksamhetspraktik blir det med tiden mer och mer naturligt, men, precis som med alla muskler, så behöver även tacksamhetsmuskel regelbunden träning. Vi blir helt enkelt bra på det vi övar på, och underhåller över tid. Ingen tid är bättre än just nu, för att börja en ny vana, så här kommer några av mina favoritpraktiker, för lite tacksamhetsprogrammering, så att du själv får uppleva skillnaden det kan göra i ditt liv.
Och om du vill testa den mest klassiska av tacksamhetsövningar, den det forskats allra mest på, nämligen tacksamhetsdagboken, så skulle jag vilja ge dig tre tips, som även funkar bra med övriga tips ovan.
Mycket forskning pekar på att bara 21 dagar gör skillnad, så börja där. Och när du väl kommit så långt, ja, då är det väl lika bra att bara fortsätta?!
Om du är nyfiken på workshopen jag nämnde ovan om tacksamhet så finns den att köpa i efterhand här. Kommande workshops baserade på min nya bok Det Inre skiftet hittar du här. Nästa är redan den 1 februari 19.00 på zoom, och då kommer vi att prata om Glädje.
Detta är ett gästinlägg. Eventuella åsikter som uttrycks är skribentens egna.